Pierwszą umiejętnością, jaką nabywa dziecko, jest ssanie. Jest to naturalna potrzeba, która towarzyszy dziecku od urodzenia. Mimo iż jest to naturalna potrzeba, to niektóre niemowlaki potrzebują wsparcia, którym jest smoczek. Smoczek oczywiście musi zostać odpowiednio dobrany, aby dziecko mogło właściwie się rozwijać oraz aby ich zęby rosły prawidłowo. Bardzo dobrym wyborem będzie więc smoczek dynamiczny. Z tego artykułu dowiesz się, czym on jest, jakie ma zastosowanie oraz czym różni się od innych smoczków.

Smoczek dynamiczny – co to właściwie jest? 

Smoczek dynamiczny to taki smoczek, który dzięki specjalnemu materiałowi, z jakiego jest wykonany, może dopasować się idealnie do indywidualnego sposobu ssania konkretnego dziecka. Materiał, z jakiego taki smoczek jest wykonany to silikon, który ma niejednorodną strukturę. Dzięki temu może się on kurczyć i wyciągać, dostosowując się do rytmu ssania dziecka. Smoczek dynamiczny ma naturalny kształt, który swoim wyglądem przypomina brodawkę, więc nawet małe dzieci nie będą miały trudności, aby prawidłowo ssać. W takich smoczkach podstawa jest twarda i gruba, a końcówka cienka i miękka. Smoczki dynamiczne są sprawdzone i zaakceptowane przez lekarzy i neurologopedów, więc są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Co więcej, takie smoczki posiadają specjalne otwory, które pozwalają bez problemu oddychać, a skóra dziecka ma dostęp do powietrza, więc smoczek nie powoduje podrażnień wokół ust. Smoczki dynamiczne oprócz tego, że pozwalają dziecku sprawnie zjeść posiłek, to mają także wpływ na prawidłowy rozwój mięśni, kości i układu nerwowego, wokół jamy ustnej. Ma to duży wpływ na późniejszą naukę mówienia przez dziecko.

Czym sugerować się przy wyborze smoczka dynamicznego? 

Obecnie oferta smoczków jest przeogromna, dlatego wybierając dla dziecka smoczek dynamiczny, powinniśmy sugerować się pewnymi konkretnymi zasadami. Musimy przede wszystkim zadecydować jaki rodzaj smoczka dynamicznego chcemy kupić. Czy ma to być smoczek ortodontyczny, anatomiczny czy owalny? Kolejnym ważnym parametrem jest wiek dziecka. Najczęściej stosowanym podziałem są po prostu progi wiekowe według miesięcy (1-6, 6-12, 12-18 i ponad 18). Przy smoczkach do butelek powinniśmy sugerować się tym, jaki one mają przepływ. Wyróżniamy smoczki o:

  • wolnym przepływie, które przeznaczone są do mleka i wody dla najmłodszych dzieci;
  • średnim lub szybkim przepływie, które używać mogą dzieci po wyżej roku do picia mleka i wody;
  • otworze w kształcie litery T, które świetnie nadają się do jedzenia gęstych kaszek czy zup.

Musimy także pamiętać, żeby przed zakupem sprawdzić, czy wybrany przez nas smoczek ma konieczne atesty i czy tworzywo, z jakiego został wykonany, nie zawiera niebezpiecznych substancji.